No items found.

Kontakta oss

Skärgårdsgymnasiet i Åkersberga

Besöks/leveransadress
Skärgårdsgymnasiet
Näsvägen 15
184 40 Åkersberga

Post/faktureringsadress
Skärgårdsgymnasiet
Box 444
184 26 Åkersberga

Telefon

VD & Rektor – Anders Lundin 08-525 262 52
Reception
– Åsa Strömstedt 08-525 262 51
Skolsyster och sjukanmälan av elev
– Laila Larsson 08-525 262 53
Sjukanmälan - Malin Denkert 08-525 262 84
SYV – Studie- och yrkesvägledare
– Maria Nord Johansson 08-525 262 54
Kafeteria
– 08-525 262 73
Bygg och Byggshop
– 08-525 262 60
El
– 08-525 262 58
Frisör och Frisörsalongen
– 08-525 262 66
Ämneslärare
– 08-525 262 74 och 08-525 262 75
Appen Toolify - Malin Denkert 08-525 262 84

Tack! Vi återkommer så snart som möjligt.
Hoppsan! Något gick fel. Vänligen försök igen.

Personal

Personal

Anders “Avva” Lundin

Rektor

08-525 262 52anders.lundin@skargards.se

Ansvarig för övrig personal, konsulter och elvhälsan

Anna Leijon

Skolläkare

Skolläkare Anna Leijon bokas via skolsköterska.

Anna-Karin Kullberg

Skolpsykolog

Bokas via skolsyster eller kurator.

Anneli Hogreve

Receptionist

anneli.hogreve@skargards.se

Charlotta "Lotta" Suta

Biträdande rektor

charlotta.suta@skargards.se

Ansvarig för Gymnasiegemensamma ämnen, IMYRK och NB

Christina Karlsten‍

Skolsköterska

christina.karlsten@skargards.se

Fredrik Eriksson

Biträdande rektor

fredrik.eriksson@skargards.se

Ansvarig för FRI, STY, FT

Göran Andersson

Kafeterian

goran.anderssonr@skargards.se

Isabelle Malmborg

Assistent

isabelle.malmborg@skargards.se

Jakob Brottman

Köksbiträde

jakob.brottman@skargards.se

Laila Larsson

Skolsyster

08-525 262 53laila.larsson@skargards.se

Sjukanmälan: Malin Denkert 08-525 262 84

Lars Henriksson

Busschaufför, köksbiträde

08-525 262 73lars.henriksson@skargards.se

Madleen Gustafsson

Specialpedagog

08-525 262 69madleen.gustafsson@skargards.se

Malin Denkert

Administratör

08-525 262 84malin.denkert@skargards.se

Maria Nord Johansson

SYV

maria.nord.johansson@skargards.se

Max Undén

IT assistent

max.unden@skargards.se

Morgan Elfving

IT, webb och PR

08-525 262 76morgan.elfving@skargards.se

Ossi Järvistö

Köksmästare

08-525 262 78ossi.jarvisto@skargards.se

Tommy Gerrbrand

Biträdande rektor, Studie- och yrkesvägledare

tommy.gerrbrand@skargards.se

Victoria "Vickan" Lagh

Skolchef

08-525 262 56victoria.lagh@skargards.se

Åsa Strömstedt

Administration

08-525 262 51asa.stromstedt@skargards.se

Lärare - IM

Lärarrum 1: 08-525 262 74
Lärarrum 2: 08-525 262 75

Ann-Sofie Söderhäll

Programansvansvarig för IMYRK, NB

08- 525 26 285ann-sofie.soderhall@skargards.se

Linda Pers

Engelska (IM), svenska (IM), tyska

linda.pers@skargards.se

Mentor IMYRK16, IMYRK17, IMYRK18.

Olle Wenström

SO-ämnen (IM)

olle.wenstrom@skargards.se

Mentor IMYRK16, IMYRK17 och IMYRK18.

Lärare - BA

Lärarrum 1: 08-525 262 74
Lärarrum 2: 08-525 262 75

Gunnar Ahlinder

Elevassistent husbyggnad

gunnar.ahlinder@skargards.se

Göran Brottman

Anläggning

goran.brottman@skargards.se

Anläggning

Henrik Ahnfeldt

Husbyggnad

henrik.ahnfeldt@skargards.se

Husbyggnad

Jimmy Lenard

Husbyggnad

08-525 262 60jimmy.lenard@skargards.se

Mentor BA18.

Stefan Kolström

Måleri

08-525 262 62stefan.kolstrom@skargards.se

Mentor MÅL16 och MÅL17.

Lärare - EE

Eric van Rooy

El

eric.van.rooy@skargards.se

Mentor

Jörgen Sandström

El

jorgen.sandstrom@skargards.se

Mentor

Roger Åberg

El

08-525 262 57roger.aberg@skargards.se

Mentor EE17.

Lärare - FT

Johan Eklund

Fordon

08-525 262 64johan.eklund@skargards.se

Mentor FO17.

Jörgen Alderlid

Transport

jorgen.alderlid@skargards.se

Mentor

Mattias Borgström

Transport

mattias.borgstrom@skargards.se

Mentor för TR16 och TR17.

Simon Jara Cofre

Fordon

08-525 262 81simon.jara.cofre@skargards.se

Mentor FO16 och FT18.

Lärare - HA

Anna Markianos

Handels

anna.markianos@skargards.se

Gitte Benckert

Handels, APL

gitte.benckert@skargards.se

Mentor

Kristina Aspelin

Handels

kristina.aspelin@skargards.se

Mentor HA17.

Lärare - HV

Frisör 08-525 262 66
Stylist 08-525 262 67
Lärarrum 1: 08-525 262 74
Lärarrum 2: 08-525 262 75

Anette Karlström

Frisör

08-525 262 66anette.karlstrom@skargards.se

Mentor för FRI17.

Mari-Louise Himmerstål

Elevassistent Frisör

mari-louise.himmerstal@skargards.se

Mentor FRI18.

Marina Sandbrink

Frisör

marina.sandbrink@skargards.se

Mentor för FRI16.

Meritxell Urena

Stylist, spanska, engelska

08-525 262 67meritxell.urena@skargards.se

Mentor för STY16.

Susan Gillzzaoui

Stylist

susan.gillzzaoui@skargards.se

Mentor STY17.

Susanne Larsson

Frisör, stylist

susanne.larsson@skargards.se

Mentor för FRI18.

Lärare - NB

Isabelle Wasmuth

Veterinär, naturbruk

isabelle.wasmuth@skargards.se

Mentor NB16, NB17 och NB18.

Kerstin Anderberg

Djur

kerstin.anderberg@skargards.se

Djur

Stina Hedin

Naturkunskap, naturbruk och Ma-stöd

stina.hedin@skargards.se

Mentor NB16, NB17 och NB18.

Lärare - RL

Fredrik Frankenberg

RL – Bageri och konditori

fredrik.frankenberg@skargards.se

Mentor BK16, BK17.

Fredrik Jansson

RL – Kök

fredrik.jansson@skargards.se

Mentor för RL16, RL17 och RL18.

Louisa Verner

RL – Servering

louisa.verner@skargards.se

Mentor för RL16, RL17 och RL18.

Lärare - Gymnasiegemensamma ämnen

Lärarrum 1: 08-525 262 74
Lärarrum 2: 08-525 262 75

André Wikdahl

Svenska, filosofi

andre.wikdahl@skargards.se

Mentor för STY18.

Anna Hamnström

Religion, svenska

08-525 262 71anna.hamnstrom@skargards.se

Mentor EE16.

Anna Sandberg

Engelska, svenska

anna.sandberg@skargards.se

Mentor

Ashna Rasoal

Svenska

ashna.rasoal@skargards.se

Mentor för SA17.

David Borg

Idrott, historia

david.borg@skargards.se

Mentor SA16.

Eddie Beneder

Matematik

eddie.beneder@skargards.se

Mentor

Jonas Nilsson

Engelska, historia

Mentor STY18.jonas.nilsson@skargards.se

Ling Li Tabor

Matematik, speciallärare och kemi

08-525 262 79ling.li-tabor@skargards.se

Maria Söderberg

Naturkunskap

maria.soderberg@skargards.se

Mentor EE17.

Marie Andrén

Matematik

marie.andren@skargards.se

Tjänstlediga

Linus Lundin

Vaktmästare

linus.lundin@skargards.se